Hájenka Knížecí Pláně, Borová Lada, Šumava : HISTORIE

Hájenka Knížecí Pláně, Borová Lada, Šumava : HISTORIE
Cesta: www.knizeciplane.cz > HISTORIE

Kontakt

Penzion Hájenka 
Knížecí pláně
384 92 Borová Lada 1

Telefon: 774 978 767 
info@knizeciplane.cz 

 • PARKHOTEL

   
  Šumavské bylinné lázně
  Kašperské Hory
  Adults Only

 • Alpská Vyhlídka


  novinka roku 2011

 • Penzion Kašperk


  krásná rodinná dovolená
  tel. 376 582 592

 • Penzion Polka


  klid, příroda, relaxace
  tel.: 728 666 495
 • Nové Hutě


  Pension Klostermann Nové Hutě
  ideální pro rodiny s dětmi
 • Knížecí Pláně


  Hájenka uprostřed přírody a pastvin
 • Hotel Nové Údolí


  Velmi klidné místo v srdci NP Šumava
 • U krále Šumavy


  Apartmány Borová Lada

Provozní doba restaurace

Pokud se při svých toulkách Šumavou chcete občerstvit v naší restauraci, ověřte si provozní dobu.

Široko daleko na jiné občerstvení nenarazíte.

 

DENNÍ NABÍDKA


Myslete na léto 2023

Myslete na zimní i letní dovolenou 2024 a zarezervujte si ubytování u nás na Hájence včas.

Termíny se již plní a zbývá pouze jen pár volných termínů. 

 

 

Historie

Nutnost zpracování dříví v pohraničních lesích vedla k tomu, že v roce 1799 dal kníže Schwarzenberg souhlas k tomu, aby si 48 dřevařských rodin postavilo své domky v místě, které mělo tehdy název Schöne Ebene - Pěkná vyhlídka. V letech 1800 - 1801 byla postavena nová vesnice. Nová osada dostala jméno Fürstenhut, které se až později, v roce 1877 objevilo v české podobě Knížecí Pláně.

Stará lidová pověst uvádí vznik místního názvu poněkud jinak. Vypráví se v ní, že v době zakládání obce toto místo navštívil sám kníže Schwarzenberg, kterému však silný vítr odnesl jeho klobouk, jenž zůstal viset na jedné vysoké jedli. Jeden z místních dřevorubců rychle vylezl na strom, z něhož klobouk sejmul a předal jej knížeti se slovy: "Zde je Váš klobouk!"

Kníže mu za jeho výkon poděkoval a prohlásil, aby na památku této události byla nová obec pojmenována Knížecí klobouk - německy Füstenhut.Nejstarší písemná zpráva o počtu domů a obyvatel se zachovala z roku 1840, kdy zde stálo již 59 domů, v nichž bydlelo celkem 521 osob. Tehdy zde stála myslivna, lesní hájovna, mlýn, pila, škola obecní úřad, čtyři hostince a bylo zde stanoviště hraniční stráže. V roce 1861 byl položen základní kámen nového kamenného kostel, který byl slavnostně vysvěcen 27.ledna 1864 za účasti široké veřejnosti. V roce 1865 byla v Knížecích Pláních zřízena samostatná fara, tehdy zde v 60 domech žilo 725 osob. V pozdějších letech docházelo ke vzrůstu počtu domů, avšak počet obyvatel měl klesající tendenci.

Po správní stránce byla v roce 1850 obec připojena pod správu obce Kunžvart (nyní Strážný) a teprve v roce 1902 zde byl zřízen samostatný obecní úřad. Poštovní úřad byl otevřen v roce 1913. V roce 1930 žilo v obci celkem 458 osob. Převážná část obyvatelstva byla německé národnosti, pouze 8 osob bylo národnosti české. Po ukončení druhé světové války značná část místního obyvatelstva v poválečné době uprchla do Německa a tak řádným odsunem odešlo pouze 58 osob.Ještě v roce 1957 zde bydlelo 53 osob, avšak vznik zakázaného příhraničního pásma způsobil definitivní zánik obce. Kostel byl odstřelen roku 1956. Do současnosti se nedochoval žádný z dřívějších domů obce Knížecí pláně. Na místě, kde nyní stojí Knížecí Pláně - Hájenka, stála kdysi hájovna, kterou můžete vidět na fotografii z roku 1902.

Webdesign & hosting & informace o Šumavě: ŠumavaNet.CZ